Hakkımızda

Tarihi M.Ö. 5. yüzyıla dayanan müzayedecilik köle satışı ile başlamış, zaman içinde günlük kullanım eşyaları, arazi, taşınmaz ve bunlara ilişkin hisseler gibi alanlarda çeşitlilik göstermiştir. 17. Yüzyılın sonlarında ilk müzayede evlerinin açılması ile Pazar görünümünden çıkıp daha elitist bir hava kazanmıştır. Tarihsel gelişiminde sınırları, imkanları, sunumları ve içeriği değişse de temelde alıcıların birbirini izleyen önerileri ile ulaşılan en yüksek bedelin müzayede yöneticisi tarafından kabul edilmesi süreci olarak tanımlanabilecek müzayede, özellikle antika ve sanat eseri konusunda tercih edilen bir alım türüdür. Günümüzde, değişen yaşam tarzı, modern hayatın hızı, teknolojinin gelişmesi gibi nedenlerle müzayedeler de kabuk değiştirmiş, daha çok açık ya da kapalı arttırma esasına dayalı çevrimiçi sergiler gibi hareket etmeye başlamışlardır.

Bizler biliyoruz ki eserin yeri koleksiyonerin yanıdır. Bir eserin dijital bir platformda, basılı mecrada görülmesi ile zaman-mekân birliği içinde eserle karşı karşıya gelmek eşdeğer değildir. Ancak yine biliyoruz ki bu hiç yoktan iyidir ve çevrimiçi müzayede sağladığı fırsat eşitliği ile sanat eseri edinmenin görece daha demokratik olan yoludur. Eserin ederi ile değeri arasındaki dengeyi sanatseverin beğenisinin belirlediği bu yapı piyasaya, biri diğerinin sonucu olan zincirleme katkılar sunmuştur:

  • Farklı şehirlerde yaşayan, sosyal veya iş hayatı nedeniyle galeri ziyaretinde bulunamayan sanatseverlerin eserlere erişim kolaylığı sağlamışlardır.
  • Fiyatların şeffaf hale gelmesi ile sanat eserinin ulaşılmaz olduğu algısı yıkılmıştır.
  • Sanat piyasasının küçük bir zümre ile sınırlı kalması sorunu ortadan kalkmıştır.
  • Masrafsız ve zahmetsiz olan bu ifade alanı ile genç sanatçıların yolları açılmıştır.

Balaban Müzayede, 2018 tarihinde Hasan Nazım BALABAN tarafından kurulmuş Balaban Sanat Galerisinin çevrimiçi platformu olarak 2019’da Gülten YALMANBAŞ tarafından başlatılmıştır. Klasik ve modern eserlerden oluşan bir koleksiyonu bulunan, sanatçı temsilciliği yapan, belirli aralıklarla, kişisel, karma ve proje sergileri düzenleyen Balaban Sanat, başta Bayram KARŞİT olmak üzere alanında uzman eksperlerle çalışan bir galeridir. Koleksiyonunda bulunan Balaban eserlerine bedelsiz olarak sertifika verdiği gibi temsilciliğini yürüttüğü sanatçıların eserlerini yetkisi dâhilinde sertifikaları ile beraber satışa sunmaktadır. Talep doğrultusunda diğer klasik eserlere sertifika edinilmesi konusunda eksperlerimize yönlendirme yapmak görevini sertifika bedelini üstlenmeleri koşuluyla kabul eder. Müzayedede yer alan eserler Balaban Sanat’ın Beyoğlu – Çukurcuma’da bulunan galerisinde görülebilir. Gelip inceleme fırsatı bulamayan kişiler için eser kondisyonları konusunda detaylı fotoğraflar ile destek sağlanmaktadır.